بادی کلاسیک ایران
همه چیز درباره تمرین و تغذیه آقایان و بانوان
 
 

وینسترول یکی از برجسته ترین استروئید های آنابولیک است که توسط سوء استفاده کنندگان از استروئید های آنابولیک در جهت افزایش تارها و توده های عضلانی و کارایی ورزشی میشود.

ماده تشکیل دهنده وینسترول استانازولول است. همان ماده ای که به بن جانسون قهرمان پر آوازه دو های سرعت جهان کمک کرد تا به رکورد افسانه ای خود در دوی 100 متر بازیهای المپیک 1988 سئول دست یابد.

اطلاعات اندکی درباره کاربرد وینسترول در علم پزشکی وجود دارد. در جریان جنگ جهانی اول و دوم مصرف این دارو به طور آزمایشی بر روی سربازان و زندانیانی که از سوخته گی ها وزخم های شدید رنج میبردند آغاز گردید زیرا پزشکان دریافته بودند که این دارو توانایی بالایی در افزایش پروتئین سازی سطح سلولی و در پی آن تحریک رشد بافت های بدن دارد. به طور کلی میتوان مصارف پزشکی این دارو را در سال های اخیر در چند جمله به شکل زیر خلاصه نمود:

- کمک به افزایش وزن بیمارانیکه در اثر عفونت طولانی مدت. آسیب یا بیماری های شدید دچار کاهش وزن شده ویا زمانی که فرد به علل نامعلوم وزن خود را از دست میدهد.

- درمان مشخص انواعی از کم خونی ها.

- درمان مشخصی از سرطان های پستن در خانم ها.

-درمان آنژیوادو وراثتی که سبب بروز تورم در صورت. بازو ها. پاها. گلو. نای.روده ها یا ارگان های جنسی می شود.

-استانازول یک پیش ماده از دی هیدرو تستسترون است . به همین دلیل در پی مصرف این ماده آروماتیزاسیون و بروز احتباس آب تا حد قابل ملاحضه ای کاهش یافته است. از طرفی برعکس قریب به اتفاق استروئید هاکه محلول در چربی هستند استانازول محلول در آب است. به همین دلیل نیم عمر این دارو در بدن کوتاهتر از سایر استروئید هایی همچون پریمو بولان یا دکادورابولین است.

وینسترول در دو فرم خوراکی و تزریقی به بزار عرضه میشود. فرم تزریقی آن شامل آمپول های 50

میلی گرم بر میلی لیتر و قرص های وینسترول در دو شکل 2 و5 میلی گرمی غالبا به بازار عرضه میگردد. قرص های وینسترول نیز مانند اغلب قرص های خوراکی استروئید های انابولیک دارای خاصیت 17 آلفا الکیله هستند.به همین دلیل در پی مصرف دوز های بالای این دارو احتمال بروز آسیب های کبدی دور از انتظار نیست. تظاهرات بالینی آسیب های کبدی شامل:

- زردی در پوست و چشم ها.

- تیره شدن رنگ ادرار.

- خستگی و درد های شکمی مکرر. 

دیگر عارضه شایع وینسترول خوراکی بخصوص زمانیکه با دوز های بالا و در مدت زمان طولانی مصرف میشود شیوع درد های معده ای و روده ای در فرد استفاده کننده است.

عوارض عمومی که در اثر ماده استانازولول چه خوراکی و چه تزریقی حاصل میشود عبارت اند از:

-تهوع و استفراغ

- از دست دادن اشتها

- فراموشی تغییر دررفتار اجتماعی

- کرامپ عضلانی

- سر درد

- در موارد نادر افزایش فشار خون

- تحریک پذیری یا ورم نیپل سر پستان در مردان

- اختلال در فرآیند بلوغ طبیعی. 


ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 6 آذر‌ماه سال 1391 :: 09:25 ق.ظ :: توسط : علی حاجی رحیمیان
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 150303